Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Faydalı Bilgiler

İdeal Pul Koleksiyonu Nasıl Olmalı

Pul köşesi olarak; filatelik koleksiyon yapmayı düşünenlerin öğrenmesi, halen filatelik koleksiyon yapmakta olanların bilgilerine katkıda bulunmak amacıyla; literatür taramak suretiyle tespit edebildiğimiz filatelik koleksiyon tiplerini, en kolaylarından başlamak suretiyle açıklamayı uygun bulduk.

Filateli Terimleri

Filateli: Pul ve posta ile ilgili materyallerin koleksiyonculuğunu, Filatelist: Pul ve Posta ile ilgili materyallerin koleksiyonculuğunu yapan kişilerdir.

Osmanlı Tezkire Çeşitleri

Osmanlı bürokrasisinde kalemler ve kişiler adına yazılmış özet belgelerin adıdır Tezkire.

Pul Koleksiyonu Çeşitleri

Pul Koleksiyonları

Lügat Anlamı: “derleme” ,”derlenmiş şeyler” olan Koleksiyon; filatelide; pul, ilk gün zarf, özel gün damgalı zarf,antiye, damga v.b. filetilit malzemenin derlenmesi suretiyle yapılır. Literatürde filatelik koleksiyon çeşitli şekillerde tasnif edilmiş bulunmaktadır.

EPHEMERA’NIN TARİHİ

Bazılarına göre tarih iki bölümden oluşur: Bir yarısı tozlanmış kütüphane raflarındadır, diğer yarısı ise çöp kutularında. İlte bu ikinci bölümdeki, günlük yaşantımızın bu küçük, değersiz sayılan gelip geçici belgeleri, geçmiş nesillerin yaşantısını daha geniş ve daha geçerli açıklamalar getirecek kanıtlar sunmaktadır.

Kapat