Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Haberler

İdeal Pul Koleksiyonu Nasıl Olmalı

Pul köşesi olarak; filatelik koleksiyon yapmayı düşünenlerin öğrenmesi, halen filatelik koleksiyon yapmakta olanların bilgilerine katkıda bulunmak amacıyla; literatür taramak suretiyle tespit edebildiğimiz filatelik koleksiyon tiplerini, en kolaylarından başlamak suretiyle açıklamayı uygun bulduk.

Ivır Zıvır Belgelerden,Efemera
Koleksiyonerliğine Tarihi ve Kültürel Yolculuk

Ivır Zıvır Belgelerden,Efemera Koleksiyonerliğine Tarihi ve Kültürel Yolculuk

İkinci El Kitap Alınır

İkinci el Eski kitap alım satımı için en kolay çözümler ve en uygun fiyatlarla alım satım ticaretini uzman kadromuzla değerlendirebilirsiniz.

Filateli Terimleri

Filateli: Pul ve posta ile ilgili materyallerin koleksiyonculuğunu, Filatelist: Pul ve Posta ile ilgili materyallerin koleksiyonculuğunu yapan kişilerdir.

Efemera Koleksiyonerleri, Damla Çelikli

İlk efemera koleksiyonculuğunu yapan kişi ise Londra’da Parlamento üyeliği yapmış bir donanma komutanı olan Samuel Pepys’dir. Pepys, 1660 – 1669 yılları arasında tuttuğu günlükleri ile yaşadığı dönemi aktarmış ve tarihin bilinen ilk efemeristi olarak yerini almıştır.

Osmanlı İmparatorluğu kitap merkezli bir
medeniyettir

Osmanlı İmparatorluğu kitap merkezli bir medeniyettir

 

Osmanlı Tezkire Çeşitleri

Osmanlı bürokrasisinde kalemler ve kişiler adına yazılmış özet belgelerin adıdır Tezkire.

Pul Koleksiyonu Çeşitleri

Pul Koleksiyonları

Lügat Anlamı: “derleme” ,”derlenmiş şeyler” olan Koleksiyon; filatelide; pul, ilk gün zarf, özel gün damgalı zarf,antiye, damga v.b. filetilit malzemenin derlenmesi suretiyle yapılır. Literatürde filatelik koleksiyon çeşitli şekillerde tasnif edilmiş bulunmaktadır.

EPHEMERA’NIN TARİHİ

Bazılarına göre tarih iki bölümden oluşur: Bir yarısı tozlanmış kütüphane raflarındadır, diğer yarısı ise çöp kutularında. İlte bu ikinci bölümdeki, günlük yaşantımızın bu küçük, değersiz sayılan gelip geçici belgeleri, geçmiş nesillerin yaşantısını daha geniş ve daha geçerli açıklamalar getirecek kanıtlar sunmaktadır.

Kapat