Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Efemera dünyası; dergisine kavuştu.

“Bugün üstlendiğimiz sorumluluklarımızın sayısı bir tane daha artıyor, Geçen zaman içinde yaptığım efemera birkimimi ve düşünsel hazırlıklarımı, artık zamanının geldiğine karar vererek bir yayında birleştiriyorum.” Diyerek yola çıkan Pera Mezat Müzayedicilik Şirketi sahibi Mehmet Gacıroğlu; efemera dünyasına önemli ve kalıcı bir sürekli yayım kazandırmaya çalıştıklarının altını çizmekte.

Mehmet Gacıroğlu; derginin hedef ve misyonunu da “Başlarken” adlı yazısında şu şekilde özetlemekte. “Çünkü artık bulunduğumuz yerden bir adım öteye geçmemiz gerekiyor. Sorumlulukları ve edindiğimiz bilgiyi paylaşmak, bilinç oluşturmak ve efemerayı yaygın ve bilinir bir kavram haline getirmek yeni hedefimiz.”

  

 

Kapak tasarımını Efemera Derneği kurucularından Celal Yıldırım’ın, Sorumlu yazı işleri müdürlüğünü ve yayın yönetmenliğini koleksiyoner Murat Günsur’un yaptığı Efemera Dergisi; 80 sayfada 21 tematik dosya ve başlık yanı sıra zengin görsellerle desteklenmiş araştırma ve yazı dizilerinden oluşmakta. İki Ayda bir yayınlanacak olan derginin ilk sayısı Eylül – Ekim sayısı olarak çıktı.

Türk Efemera Dünyası’nda ilişkilerin geliştirilmesi, Türk Efemerası’nın daha geniş kitlelerle buluşturulması zorunluluğunu böyle bir yayını ortaya çıkardığını belirten derginin editör ve yayın yönetmeni Murat Günsur; görev edindiğimiz hedeflere ulaşmak için, bilimsel temelleri olan ve konuları, dolandırmadan özünde irdeleyen, popüler bir dergi oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Tüm efemeraseverlerin arşiv ve koleksiyonlarının gün ışığına çıkması ve paylaşılması için Efemera Dergisini bilgilendirmeleri; söz konusu derginin varlığının en önemli gerekçesi olduğunu belirten Murat Günsur, okuyucu ve koleksiyonerlerin kendileriyle irtibata geçebilecekleri hatırlattı.

Efemera Dergisinin ilk sayısında neler mi var?

Zengin içerik ve doyurucu bilgilendirmeler ile adeta bir bilgi şöleni olan dergide; Müze tanıtımı, Efemera Kavramı açıklaması, Efemeraları ışığında Cumhuriyet Tarihi incelemelerinden 12. Uluslararası Kadınlar Derneği, Tematik Kartpostallar başlığıyla Büyük Selanik Yangını Kartpostalları İncelemesi,Portre başlığıyla İsmail Hakkı Tevfik Okday, Fotoğraf ve Fotoğrafçı başlığıyla James Robertson ile 19. Yüzyıl İstanbul Fotoğrafları, Süreli Yayın,Kartpostal Tarihi, Piyango Lotarya, Tebrik Kartlarıi Vinyetler, Makbuz Alındı belgeleri, Ürün Marka, İşyeri Kartları, Faturaları, Zarf Mektup, Gazete ve daha bir çok konu, araştırma inceleme ve koleksiyonlardan örnekler okuyucunun istifadesine sunulmakta.

Yayın hayatının uzun soluklu ve doyurucu olması temennimiz ile Efemera Dergisine emek veren tüm yetkililere, koleksiyoner ve araştırmacılara teşekkürlerimizi sunar, efemera tutkunu ve koleksiyoner iseniz Efemera Dergisini takip etmenizi hassasiyetle öneririz.

Kaynak ve Bilgiler: Efemera Dergisi

Dergi Temini İçin: 

https://www.peramezat.com/

 

 Kapat